Криничненська територіальна громада

Болградського району Одеської області

Алгоритм дій щодо нерозподілених земельних ділянок, невитребуваних земельних састок (паїв)

Дата: 11.07.2023 11:24
Кількість переглядів: 47

АЛГОРИТМ ДІЙ ЩОДО НЕРОЗПОДІЛЕНИХ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК, НЕВИТРЕБУВАНИХ ЗЕМЕЛЬНИХ ЧАСТОК (ПАЇВ)

Тривалий час юридична доля масивів земель, які залишалися в колективній власності колективних сільськогосподарських підприємств (далі – КСП), сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, особливості використання нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок і земельних часток (паїв) в Україні, фактично не була врегульована.

Питання правової долі земель колективної власності були врегульовані в Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 № 2498-VІІІ (далі – Закон № 2498-VІІІ).

Нормами Закону № 2498–VІІІ встановлені правила, відповідно до яких оформлення права власності на земельну ділянку власником невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцем, розподіл між власниками земельних часток (паїв) і їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок, мають бути здійснені до 01.01.2025.

Тож, що варто знати власникам сертифікатів на земельну частку (пай)?

Яка процедура оформлення ним права власності на земельну ділянку?

У разі якщо до 01.01.2025власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець НЕ оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що ВІДМОВИВСЯ від одержання земельної ділянки.

Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

За позовом власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцю у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення. При цьому, у разі відсутності земель с/г угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).

Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

Варто зауважити, що розподіл між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок, має бути здійснений до 01.01.2025.

Фактично для здійснення таких дій залишилося півтора роки.

Що покроково необхідно зробити, щоб оформити право власності й отримати витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно власнику земельного сертифікату ?

Крок 1. Звернутися до сільської (селищної чи міської) ради, на території якої розташована земельна частка (пай), із письмовою заявою про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою, до якої необхідно додати копію сертифікату на земельну частку (пай). Слід отримати відповідне рішення.

Крок 2. Звернутися до землевпорядної організації з метою розроблення проектну документацію із землеустрою.

Крок 3. Звернутися до органів Держгеокадастру із заявою про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру.

Крок 4. Звернутися до місцевої ради з метою затвердження розробленої проектної документації із землеустрою та отримати рішення щодо виділення земельної частки (паю) у натурі.

Крок 5. Звернутися до державного реєстратора за місцем знаходження земельної ділянки для реєстрації права власності на підставі рішення місцевої ради в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та отримання витягу з даного Реєстру.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь