У зв'язку з оголошенням міністерством охорони здоров'я Румунії епідемії кору, через стрімке зростання кількості хворих та велику кількість госпіталізованих інфікованих хворобою, Одеській обласний центр контролю та профілактики хвороб інфомує наступне
Станом на 5 лютого в Одеській області зареєстровано 7 випадків з підозрою на кір.
У 2024 році в області зареєстровано два спалахи кору, один з яких має завізний характер (з території Румунії).
За даними моніторингу, показники охоплення плановою вакцинацією дітей КПК по області не досягли цільового показника (95%). У 2023 році було заплановано щепити 13 651 дитину у віці 1 рік та 23 498 дітей віком 6 років, що відповідно складає 85% та 74% від планового показника. Таким чином не щепленими по області залишились майже 8 тисяч дітей, з них близько 20% - це постійна внутрішня та зовнішня міграція.
Ще раз наголошуємо, що специфічного лікування проти кору не існує. Але кору можна ефективно запобігти - зробити щеплення. Вакцинація - це безпечно та швидко.
Кір - небезпечний для всіх невакцинованих дітей і дорослих. Захворювання може призвести до пневмонії, запалення мозку - енцефаліту, інших серйозних ускладнень.
Центром контролю та профілактики хвороб здійснюються наступні заходи щодо недопущення можливого виникнення епідемії кору на території Одеської області:
з 5 лютого, щоденно проводиться засідання оперативного штабу реагування на надзвичайні ситуації щодо постійного аналізу епідситуації, готовності до реагування на можливі спалахи захворюваності;
структурні та відокремлені підрозділи приведені в режим підвищеної готовності до реагування;
лабораторії приведені в режим цілодобової готовності проведення досліджень матеріалу від хворих;
створений та нарощується запас необхідних сил та засобів для проведення посилення епіднагляду та досліджень (тест системи, тощо);
на базі Центру діє гаряча лінія для консультування медичних сестер закладів освіти, лікарів та населення з питань ризиків захворюваності на кір та краснуху за номером телефону: 066-304-62-90.
На виконання доручення Міністра охорони здоров`я України, Віктора Ляшка:
Проводяться спільні з Департаментом охорони здоров'я ОДА моніторингові візити до закладів охорони здоров’я, розміщених на території Одещини щодо спроможності здійснення епідеміологічного нагляду шляхом розслідування кожного випадку захворювання на кір та краснуху і лабораторного підтвердження всіх підозрілих спорадичних випадків і спалахів.
Організовані та проводяться спільні з Департаментом охорони здоров'я ОДА вебінари для медичних сестер закладів освіти про ризики захворюваності на кір та краснуху, основні клінічні симптоми, особливості перебігу та можливі ускладнення, заходи специфічної профілактики (вакцинація).
13-14 лютого заплановано проведення навчальних кущових семінарів з кору для закладів охорони здоров'я Одеської області на теми:
- Клінічна картина, діагностика та лікування кору на сучасному етапі;
- Організація та проведення протиепідемічних заходів в осередках кору;
- Питання імунопрофілактики кору;
- Алгоритм відбору, зберігання та транспортування зразків біологічного матеріалу від хворих з підозрою на кір.
У разі якщо батьки не пам'ятають, чи робили дитині щеплення КПК і не мають документальних підтверджень, варто зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
Вакцинувати дитину та перевірити вакцинальний статус можна у педіатра чи сімейного лікаря. Також можна щепитися в будь-якому пункті щеплення, які розташовані в центрах первинної медичної допомоги та амбулаторіях.
Вакцина є в наявності в усіх закладах охорони здоров'я Одеської області. Вона якісна, безпечна та безкоштовна.
Безпідставна відмова батьків від щеплень дітей підвищує ризик розвитку епідемії на інфекційні хвороби, а також загрожує життю та здоров'ю не лише дитини, а й усього оточення.