Працівнику заборгували заробітну плату: шляхи вирішення питання
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається статтею 43 Конституцією України. У зв’язку з введенням воєнного стану, для врегулювання трудових відносин в період його дії, прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким закріплено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених, статтею 43 Конституції України. Частиною третьою статті 10 цього Закону визначено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
Але, роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. При цьому слід пам’ятати, що звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.
У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства. Якщо, все ж таки, роботодавець заборгував працівнику заробітну плату з неповажних причин та ігнорує вимоги про її виплату, то працівник може вчинити наступні кроки для позитивного вирішення питання:
- на підставі Закону України «Про звернення громадян» працівник має право на звернення до компетентних органів, а саме: до вищих органів управління (у разі наявності), місцевих військових адміністрацій, Урядового контактного центру Урядова гаряча лінія 1545, територіальних органів Держпраці, тощо.
- з метою відновлення порушених трудових прав та остаточного вирішення питання стосовно ї стягнення заборгованої заробітної плати працівник має право звернутись з позовом до суду.
На теперішній час, законодавство про працю зазнало важливих змін в порядку звернення громадян до суду у разі виникнення трудових спорів, зокрема, змінились строки таких звернень. Так, починаючи із 19.07.2022 року діє Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-IX, відповідно до якого працівник може звернутися із заявою про виплату суми заборгованості із заробітної плати безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Якщо працівник з поважних причин пропустив установлені строки для звернення до суду, то суд може поновити ці строки. Тепер поновлення строків, пропущених з поважних причин, можливе, якщо з дня отримання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, минуло не більше одного року.
Звертаємо увагу на те, що при розгляді позовів про стягнення заробітної плати позивачі звільняються від сплати судового збору відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному
законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Так, статтею 14 Цивільного процесуального кодексу України тастаттею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов' язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Також, процесуальним законодавством визначено негайне виконання рішень у справах про: «… присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць»
Порядок примусового виконання судових рішень регламентовано спеціальним законом – Законом України «Про виконавче провадження». Примусове виконання судових рішень здійснюється органами і особами, визначеними Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», зокрема, органами державної виконавчої служби, які входять до системи органів примусового виконання рішень Міністерства юстиції України. Виконавчий документ про стягнення періодичних платежів може бути самостійно надісланий стягувачом безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату.
Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення. Одночасно з виконавчим документом стягувач подає заяву, в якій
зазначаються:
1) реквізити банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти;
2) прізвище, ім’я, по батькові стягувача, реквізити документа, що посвідчує його особу.
Виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.
Головний державний інспектор
відділу з питань праці Управління
інспекційної діяльності в Одеській
області Південного міжрегіонального
управління Державної служби з питань праці Ольга ПРОДАНОВА